Bescherming tegen wateroverlast
Grote Wal, Kleine Wal en Zwijn zullen samen overtollig rivierwater opvangen bij stormtij. Zo vermijden we wateroverlast. Om de achterliggende dorpskernen, akkers en graslanden droog te houden, bouwden we een stevige ringdijk. Die moet het water, dat het overstromingsgebied inloopt, tegenhouden.
Ontwikkeling van getijdennatuur
Via de in- en uitwateringssluizen zal er 2 keer per dag, op het ritme van eb en vloed, een kleine hoeveelheid Scheldewater het gebied in- en uitstromen. Zo ontstaat er een landschap van waardevolle slikken en schorren. Die biotoop trekt tal van bijzondere planten en dieren aan.
Ontstaan van wilgenvloedbossen
Na verloop van tijd zullen zich hier wilgenvloedbossen ontwikkelen. Die lijken op tropische mangroven: het zijn dichte, ondoordringbare wouden in het water.