Vlindervriendelijk maaien in de Cluster Kalkense Meersen

Op de overloopdijken van de Oost-Vlaamse Cluster Kalkense Meersen is Waterwegen en Zeekanaal NV aan de slag met vlindervriendelijk maaien. Bepaalde grasstroken bewust overslaan tijdens het maaien, geeft kansen aan vlinders. 

In juni is het vaste prik langs de Vlaamse jaagpaden: het maaien van hoog opgeschoten bermgras. Om een evenwicht te vinden tussen veiligheid, comfort voor gebruikers van het jaagpad en de biodiversiteit in de graskant, stelt waterwegbeheerder Waterwegen en Zeekanaal NV (W&Z) langs haar waterlopen veelal een maaibeheer in. Frequent maaien en het maaisel vervolgens afvoeren, verschraalt de bodem van de bermen. Dat doorbreekt de dominantie van ruigtekruiden en geeft ademruimte aan een gevarieerde vegetatie van grassen, kruiden en bloemen.

Verlies van leefgebied

In de bermen leven echter heel wat diertjes, vlinders en insecten, die niet gebaat zijn bij doorgedreven snoeibeurten. “Vlinders zijn tuk op opgeschoten grasbermen, waar ze beschutting vinden, nectar zoeken, waardplanten vinden om hun eitjes te leggen of overwinteren. Ze profiteren van de soortenrijkdom die ontstaat op een gemaaid stuk, maar laten ook vaak het leven wanneer alles ineens gemaaid wordt”, zegt projectleider Dominiek Decleyre van het Agentschap voor Natuur en Bos (ANB).  

In de Cluster Kalkense Meersen, aan de Schelde, introduceert W&Z daarom in overleg met het ANB een nieuwigheid. Elke kilometer graskant aan de jaagpaden verdeelt W&Z in drie gelijke blokken, waarvan het bij elke maaibeurt een wisselend blok niét maait. Zo voldoet de grasmat nog steeds aan de veiligheidsvoorschriften voor dijken rond overstromingsgebieden én behouden vlinders en insecten bij de halfjaarlijkse maaibeurt een belangrijk deel van hun leefgebied.

Opvolging

In totaal maken W&Z en het ANB in de Cluster Kalkense Meersen op die manier 8 kilometer aan dijken vlindervriendelijk. Het effect van de nieuwe aanpak volgen ze de komende maanden nauwlettend op. Decleyre: “Het hooibeestje, een zeldzame vlinder die het in de streek vooral van de dijken moet hebben, krijgt door het nieuwe maaibeheer een duwtje in de rug. En ook het zeldzame kaasjeskruiddikkopje, een nieuwkomer, willen we voet aan grond geven. Andere vlinders en insectensoorten zullen meeprofiteren van deze maatregel.”

Gerelateerd nieuws

  • ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Omleiding voor fietsers en wandelaars door werken ‘aantakking Grote Laak aan Demer’

    15 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • vlnr: Hans Quaeyhaegens (projecleider DVW), Jan De Graef (Hamme), Lotte Peeters (burgemeester Hamme), Filip Boelaert (gedelegeerd bestuurder DVW), Hans De Schryver (projectleider ANB), Guy Bogaert-De Clercq (Hamme) en Jan Rosschaert (Hamme)
    Lees verder
    Persbericht

    Nieuw GOG-GGG De Bunt in Hamme klaar om water te bufferen bij stormtij

    14 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Bastenakkers in 2026, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Ringdijk Bastenakkers afgesloten door asfalteringswerken

    07 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Kalkense Meersen in 2026, ©Tijl De Meulemeester
    Lees verder
    Persbericht

    Natuurherstel is besmettelijk

    01 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Springtij, ©Jacky Launoy
    Lees verder
    Persbericht

    Zeespiegelstijging aan onze kust: wat betekent dit voor Vlaanderen en het Sigmaplan?

    22 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • TestWaterkering14sep26
    Lees verder
    Persbericht

    Mobiele waterkering in Antwerpen komt voor het eerst omhoog

    14 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Pikhaken, ©Iris Verelst
    Lees verder
    Persbericht

    Droogte maakt belang van wetlands opnieuw duidelijk

    7 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Lees verder
    Persbericht

    De Wandelende kaai: na meer dan een eeuw weer stabiel

    28 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
  • WetlandKalkenseMeersen
    Wetland, Kalkense Meersen, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Blust natte natuur het vuur?

    14 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
mail

Op de hoogte blijven?
Schrijf je nu in op de nieuwsbrief.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws over het Sigmaplan? Schrijf je dan in voor de digitale nieuwsbrief.

Schrijf me in voor de nieuwsbrief

help_outline

Nog vragen?
Contacteer ons.

Heb je nog een vraag of opmerking? Neem dan contact met ons op en we helpen je zo snel mogelijk verder.

Ga naar contact