Burchtse Weel

De Burchtse Weel is een bijzonder natuurgebied op de Antwerpse Linkeroever en bestaat uit drie zones: een getijdenzone met brak water uit de Schelde, een zoetwaterbufferbekken dat via de Laarbeek oppervlaktewater uit Burcht opvangt en enkele boszones. 

In de getijdenzone is het ritme van eb en vloed elke dag voelbaar. Slikken en schorren vormen er een rijk leefgebied voor heel wat planten en dieren. Bij hoogwater stroomt Scheldewater het gebied in, bij laagwater vloeit een deel ervan weer terug naar de rivier. Zo vangt de Burchtse Weel bij hoogwater extra water op en vermindert ze de druk op de dijken. Tegelijk biedt dit natuurlijke spel van in- en uitstromend water volop kansen voor waardevolle getijdennatuur.

 

Project name
Burchtse Weel
Status
Afgelopen
Surface area
95 hectare
Area
Antwerpen
Duration
2006-2024
River
Schelde
Intervention
Aantakking
BurchtseWeelYA6_0002_2025

In 2011 sloot De Vlaamse Waterweg nv de Burchtse Weel opnieuw aan op de Schelde (aantakking). Via een gecombineerde in- en uitwateringsconstructie stroomt Scheldewater op het ritme van eb en vloed het gebied in en uit. Zo kunnen slikken en schorren zich verder ontwikkelen. 

Rond de Weel werd een ringdijk aangelegd op Sigmaplanhoogte, die het achterland beschermt tegen overstromingen. Tussen de Beatrijslaan en de Weel kwam bovendien een bijkomende dijk zodat stormtij geen water richting de Beatrijslaan kan stuwen.

Image

Bescherming tegen wateroverlast

Dagelijks stroomt bij hoogtij Scheldewater de Burchtse Weel binnen. Om de omliggende woongebieden te beschermen, bouwden we een ringdijk op Sigmaplanhoogte rond het gebied. 

Ruimte voor getijdennatuur

Dankzij de getijdenwerking groeit de Burchtse Weel uit tot een waardevol slikken- en schorrengebied. Slikken liggen lager, lopen bij elke vloed onder en vormen een rijke voedselbron voor watervogels zoals wintertaling en bergeend. Schorren liggen hoger, ontstaan door slibafzetting en lopen enkel bij springtij onder – ongeveer twee keer per maand. Ze zijn een ideale biotoop voor waterplanten. De Weel trekt vandaag al heel wat watervogels aan, en met het Sigmaplan blijft de biodiversiteit er verder toenemen.

Parcours voor wandelaars, fietsers en natuurliefhebbers

Een verhard fietspad loopt vanaf de Beatrijslaan dwars door de Burchtse Weel. Aan de ene kant kijk je uit over de slikken en schorren, aan de andere over het bufferbekken. Langs het parcours nodigen zitbanken uit om te genieten van de watervogels én van de Antwerpse skyline in de verte.

  • 2006

    start heraanleg van de Weel tot slikken- en schorrengebied

  • 2011

    heraanleg tot slikken- en schorrengebied afgerond

  • 2019

    installatie van schotbalken in de in- en uitwateringssluis

  • 2023

    verdere afwerking van de ringdijk langs de Beatrijslaan

  • 2024

    project volledig afgewerkt

Sigma Plan projects

  • Scheldekaaien2024
    Scheldekaaien in 2024, ©Thomas Bruyninckx
    View project
    The Scheldt Quays in Antwerp

    Scheldt Quays

    View project View project
  • Kalkense Meersen, ©Yves Adams
    View project
    The Kalkense Meersen Cluster

    The Kalkense Meersen Cluster

    View project View project
mail

Op de hoogte blijven?
Schrijf je nu in op de nieuwsbrief.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws over het Sigmaplan? Schrijf je dan in voor de digitale nieuwsbrief.

Schrijf me in voor de nieuwsbrief

help_outline

Any further questions?
Contact us.

If you have any questions or suggestions, get in touch and we will be happy to help.

Go to contact