Bestrijding knijten aan de Zeeschelde gaat verder

Samen met de Stad Gent blijven we werken aan een oplossing voor de knijtenproblematiek rond de Zeeschelde. Zo reinigen we nu de kokers (en hun schuifafsluiters) van de stuw zodat we deze zomer twee keer per week extra water kunnen laten wegvloeien. Dat moet helpen tegen de knijtenoverlast.

Aanslibbing stuw

Deze zomer laten we twee keer per week extra water wegvloeien wanneer het water na vloed terugtrekt. Zo worden knijtenlarven en -poppen weggespoeld en kunnen er geen nieuwe knijten uit voortkomen. Deze maatregel zou in mei al toegepast worden, maar er was vertraging door een grote hoeveelheid aanslibbing in de kokers van de stuw en tegen de schuifafsluiters van de kokers. Die aanslibbing maakt het onmogelijk om water vanuit Gent naar de Scheldearm te laten vloeien.

We verwijderen nu dus eerst dat sediment in de kokers en tegen de schuifafsluiters. Daarvoor werden recent twee pompen geplaatst om bij laag water een geul vrij te spoelen. Intussen hebben we de klep en de koker al vrijgemaakt. We hopen op deze manier zo snel mogelijk op natuurlijke wijze een bovendebiet door de stuw te sturen. Zo kunnen we de knijtenoverlast verlichten.

Dankzij de toekomstige bouw van een constructie in Heusden zullen we ook meer controle krijgen over het waterpeil in de Scheldearm. Dat biedt mogelijkheden om de knijten te bestrijden in dat moeilijk toegankelijke deel van de rivier.

Knijten herkennen

Er is nog steeds verwarring over wat een knijt is. Knijten (of Scheldemuggen) zijn een paar millimeter groot. Ze leven alleen buitenshuis en mogen niet verward worden met de bekende dondervliegjes (die niet zo goed kunnen vliegen en kleiner zijn dan knijten), steekmuggen (die groter zijn dan knijten, de typische muggen die binnenshuis voorkomen) of wintermuggen (vergelijkbaar met steekmuggen).

Vooral op zwoele, vochtige dagen en bij windstil weer steken knijten de kop op. Ze kunnen lokaal massaal aanwezig zijn in de onmiddellijke omgeving van waterlopen, op plaatsen waar ze veel vers slib vinden om hun eitjes in te leggen. Dat is hun natuurlijke habitat.

Meldpunt

De Stad Gent heeft sinds vorig jaar een meldpuntwaar je kan laten weten of je last hebt (gehad) van knijten. We registreren hier wanneer de knijten zich waar bevinden, met hoeveel, bij welke weersomstandigheden en of ze bijten. Al die informatie helpt ons om de effectiviteit van de maatregelen te evalueren en om indien nodig bij te sturen.Wil je een melding doen? Dat kan via www.stad.gent/knijten of 09 210 10 10.

Gerelateerd nieuws

  • ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Omleiding voor fietsers en wandelaars door werken ‘aantakking Grote Laak aan Demer’

    15 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • vlnr: Hans Quaeyhaegens (projecleider DVW), Jan De Graef (Hamme), Lotte Peeters (burgemeester Hamme), Filip Boelaert (gedelegeerd bestuurder DVW), Hans De Schryver (projectleider ANB), Guy Bogaert-De Clercq (Hamme) en Jan Rosschaert (Hamme)
    Lees verder
    Persbericht

    Nieuw GOG-GGG De Bunt in Hamme klaar om water te bufferen bij stormtij

    14 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Bastenakkers in 2026, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Ringdijk Bastenakkers afgesloten door asfalteringswerken

    07 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Kalkense Meersen in 2026, ©Tijl De Meulemeester
    Lees verder
    Persbericht

    Natuurherstel is besmettelijk

    01 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Springtij, ©Jacky Launoy
    Lees verder
    Persbericht

    Zeespiegelstijging aan onze kust: wat betekent dit voor Vlaanderen en het Sigmaplan?

    22 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • TestWaterkering14sep26
    Lees verder
    Persbericht

    Mobiele waterkering in Antwerpen komt voor het eerst omhoog

    14 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Pikhaken, ©Iris Verelst
    Lees verder
    Persbericht

    Droogte maakt belang van wetlands opnieuw duidelijk

    7 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Lees verder
    Persbericht

    De Wandelende kaai: na meer dan een eeuw weer stabiel

    28 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
  • WetlandKalkenseMeersen
    Wetland, Kalkense Meersen, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Blust natte natuur het vuur?

    14 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
mail

Op de hoogte blijven?
Schrijf je nu in op de nieuwsbrief.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws over het Sigmaplan? Schrijf je dan in voor de digitale nieuwsbrief.

Schrijf me in voor de nieuwsbrief

help_outline

Nog vragen?
Contacteer ons.

Heb je nog een vraag of opmerking? Neem dan contact met ons op en we helpen je zo snel mogelijk verder.

Ga naar contact