Natte natuurgebieden voor droge voeten

Om Bornem en omgeving beter te beschermen tegen overstromingen leggen we naast de Schelde een gecontroleerd overstromingsgebied en twee ontpolderingen aan. In die gebieden komt bijzondere riviernatuur tot bloei. Dat betekent een boost voor de biodiversiteit en heel wat moois om van te genieten. Maar wist je dat de Sigmagebieden ook een belangrijke bondgenoot zijn in de strijd tegen de gevolgen van de klimaatverandering?

In Bornem krijgt de Schelde extra buffercapaciteit om hoge waterpeilen bij stormtij op te vangen. Op de rechteroever van de Schelde, tegenover Steendorp en Rupelmonde, leggen we een overstromingsgebied aan in de Oudbroek- Schellandpolder. Meer stroomopwaarts, in de richting van de Scheldebruggen tussen Bornem en Temse, ontpolderen we de gebieden Stort van het Buitenland en Groot Schoor.

We herstellen ook de authentieke riviernatuur langs de Schelde. In de Oudbroek- Schellandpolder zullen waardevolle elzenbroekbossen ontstaan, waar de bomen bijna het hele jaar door met hun wortels in het water staan. Stort van het Buitenland en Groot Schoor worden een speeltuin voor het getij. De dynamiek van het water – eb en vloed – zal een prachtig slikken- en schorrenlandschap boetseren, rijk aan riet en wilgenvloedbossen, vissen en vogels.

Scheldevallei wapenen tegen klimaatverandering

Dankzij de ontpolderingen en de overstromingsgebieden van het Sigmaplan krijgt de Schelde meer ruimte om te stromen en daalt het waterpeil bij stormtij. De natte natuur die zich er ontwikkelt, slaat CO2 op en beschermt de dijken tegen de kracht van het Scheldewater. Op die manier wapenen we de Scheldevallei tegen de zeespiegelstijging. Via het Europese project LIFE Sparc (Space for Adapting the River Scheldt to Climate Change) ontvangen we steun om een aantal Sigmagebieden, waaronder Groot Schoor in Bornem, versneld te ontwikkelen.

Kom naar de infomarkt!

De Sigmawerken in Bornem kaderen in een breder plaatje: het ruimtelijk uitvoeringsplan (RUP) ‘Scheldepolders Hingene’. Met dat plan kan de Vlaamse Regering de bestemming van gebieden wijzigen (natuur, landbouw, bewoning of industrie). De regering heeft het RUP intussen voorlopig vastgesteld. Tot en met 31 mei 2019 loopt er een openbaar onderzoek en krijgt iedereen de kans om het ontwerp-RUP in te kijken en opmerkingen of bezwaren te formuleren over de nieuwe bestemmingen en voorschriften. Zit je nog met vragen over het RUP of over het Sigmaplan? Dan staan we je graag te woord tijdens de infomarkt op 24 april

 

Gerelateerd nieuws

  • ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Omleiding voor fietsers en wandelaars door werken ‘aantakking Grote Laak aan Demer’

    15 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • vlnr: Hans Quaeyhaegens (projecleider DVW), Jan De Graef (Hamme), Lotte Peeters (burgemeester Hamme), Filip Boelaert (gedelegeerd bestuurder DVW), Hans De Schryver (projectleider ANB), Guy Bogaert-De Clercq (Hamme) en Jan Rosschaert (Hamme)
    Lees verder
    Persbericht

    Nieuw GOG-GGG De Bunt in Hamme klaar om water te bufferen bij stormtij

    14 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Bastenakkers in 2026, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Ringdijk Bastenakkers afgesloten door asfalteringswerken

    07 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Kalkense Meersen in 2026, ©Tijl De Meulemeester
    Lees verder
    Persbericht

    Natuurherstel is besmettelijk

    01 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Springtij, ©Jacky Launoy
    Lees verder
    Persbericht

    Zeespiegelstijging aan onze kust: wat betekent dit voor Vlaanderen en het Sigmaplan?

    22 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • TestWaterkering14sep26
    Lees verder
    Persbericht

    Mobiele waterkering in Antwerpen komt voor het eerst omhoog

    14 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Pikhaken, ©Iris Verelst
    Lees verder
    Persbericht

    Droogte maakt belang van wetlands opnieuw duidelijk

    7 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Lees verder
    Persbericht

    De Wandelende kaai: na meer dan een eeuw weer stabiel

    28 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
  • WetlandKalkenseMeersen
    Wetland, Kalkense Meersen, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Blust natte natuur het vuur?

    14 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
mail

Op de hoogte blijven?
Schrijf je nu in op de nieuwsbrief.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws over het Sigmaplan? Schrijf je dan in voor de digitale nieuwsbrief.

Schrijf me in voor de nieuwsbrief

help_outline

Nog vragen?
Contacteer ons.

Heb je nog een vraag of opmerking? Neem dan contact met ons op en we helpen je zo snel mogelijk verder.

Ga naar contact