Paardeweide en Bergenmeersen bufferen stormtij

De hevige regenval van de voorbije dagen veroorzaakte op verschillende waterlopen in Vlaanderen bijzonder hoge waterstanden. Een stormtij, de combinatie van springtij en een noordwesterstorm op de Noordzee, zorgde op woensdag bovendien voor bijkomende wateroverlast in het Scheldebekken. In de Cluster Kalkense Meersen vingen de overstromingsgebieden Paardeweide (Berlare en Wichelen) en Bergenmeersen (Wichelen) het overtollige water succesvol op.

Door toedoen van het stormtij werd het water op de Schelde en haar zijrivieren op woensdag tot tweemaal toe opgestuwd, zowel in de vroege ochtend als in de late namiddag. In de Cluster Kalkense Meersen traden de overstromingsgebieden Paardeweide en Bergenmeersen in werking. Het overtollige water werd er tijdelijk gebufferd en zo werden de hoge peilen afgetopt.

GOG’s in actie

Het GOG (gecontroleerd overstromingsgebied) Paardeweide is zo ingericht dat het ongeveer één keer per jaar onder water loopt. Paardeweide is binnen de Cluster Kalkense Meersen het eerste gebied dat overstroomt bij extreem hoogwater of als er veel regenwater afvloeit van gebieden stroomopwaarts.

Het GOG-GGG (gecontroleerd overstromingsgebied met gereduceerd getij) Bergenmeersen beschikt over een slimme sluis, waarlangs dagelijks een kleine hoeveelheid rivierwater het gebied in- en uitstroomt. Zo wordt unieke getijdennatuur in ere hersteld, in de vorm van slikken, schorren en wilgenvloedbos. Daarnaast treedt het gebied één of twee keer per jaar – zoals gisteren het geval was – in actie als gecontroleerd overstromingsgebied. Het fungeert als ruggensteun voor Paardeweide.

Gerelateerd nieuws

  • ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Omleiding voor fietsers en wandelaars door werken ‘aantakking Grote Laak aan Demer’

    15 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • vlnr: Hans Quaeyhaegens (projecleider DVW), Jan De Graef (Hamme), Lotte Peeters (burgemeester Hamme), Filip Boelaert (gedelegeerd bestuurder DVW), Hans De Schryver (projectleider ANB), Guy Bogaert-De Clercq (Hamme) en Jan Rosschaert (Hamme)
    Lees verder
    Persbericht

    Nieuw GOG-GGG De Bunt in Hamme klaar om water te bufferen bij stormtij

    14 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Bastenakkers in 2026, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Ringdijk Bastenakkers afgesloten door asfalteringswerken

    07 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Kalkense Meersen in 2026, ©Tijl De Meulemeester
    Lees verder
    Persbericht

    Natuurherstel is besmettelijk

    01 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Springtij, ©Jacky Launoy
    Lees verder
    Persbericht

    Zeespiegelstijging aan onze kust: wat betekent dit voor Vlaanderen en het Sigmaplan?

    22 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • TestWaterkering14sep26
    Lees verder
    Persbericht

    Mobiele waterkering in Antwerpen komt voor het eerst omhoog

    14 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Pikhaken, ©Iris Verelst
    Lees verder
    Persbericht

    Droogte maakt belang van wetlands opnieuw duidelijk

    7 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Lees verder
    Persbericht

    De Wandelende kaai: na meer dan een eeuw weer stabiel

    28 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
  • WetlandKalkenseMeersen
    Wetland, Kalkense Meersen, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Blust natte natuur het vuur?

    14 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
mail

Op de hoogte blijven?
Schrijf je nu in op de nieuwsbrief.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws over het Sigmaplan? Schrijf je dan in voor de digitale nieuwsbrief.

Schrijf me in voor de nieuwsbrief

help_outline

Nog vragen?
Contacteer ons.

Heb je nog een vraag of opmerking? Neem dan contact met ons op en we helpen je zo snel mogelijk verder.

Ga naar contact