Sigmaplan: Inrichtingsplan Dorent klaar

Op woensdag 16 september werden in het gemeentehuis van Zemst de inrichtingsplannen voor Dorent aan de bevolking voorgesteld. Het Sigmagebied, op het grondgebied van Zemst en Vilvoorde, krijgt binnen enkele jaren een aangepaste inrichting met natte graslanden, houtkanten en waterpartijen.

Het inrichtingsplan richt zich op de ontwikkeling van Europees zeldzame natuur, waar volgens de Habitatrichtlijn beschermingsmaatregelen noodzakelijk zijn. De geplande ingrepen kaderen in het Sigmaplan van de Vlaamse overheid. Dorent, gelegen langs de Zenne en de Oude Zenne, is een vochtig gebied dat zich leent om ‘wetland’ te ontwikkelen. Graslanden omzoomd door houtkanten met her en der een poel of waterpartij zullen het uitzicht van het gebied bepalen.

Het ANB en W&Z maakten het inrichtingsplan op in overleg met gemeentebesturen, natuurverenigingen, landbouworganisaties en -administraties, de diensten voor toerisme, ruimtelijke ordening en erfgoed. Projectleider Elias Verbanck (ANB): ”In de loop van 2016 laten we nog een archeologisch onderzoek uitvoeren, om te voorkomen dat we tijdens de werken bodemschatten zouden beschadigen. Vervolgens dienen we een stedenbouwkundige vergunningsaanvraag in en maken we een uitvoeringsbestek op. Daarna kunnen de werken van start gaan.”

Vande graslanden wordt op bepaalde plaatsen de toplaag afgeplagd, zo kunnen soortenrijke graslanden zich opnieuw ontwikkelen. In overleg met lokale landbouwers werd gekozen voor medegebruik van het gebied. Zo zullen zij bepaalde percelen verder kunnen gebruiken als hooiland of als weiland voor paarden. Daarnaast worden er maatregelen genomen om het leefgebied van de kamsalamander te verbeteren. Er worden nieuwe poelen aangelegd, op korte afstand van elkaar zodat ze voor amfibieën een aaneengesloten leefgebied vormen. In de bestaande poelen en afgesneden meanders van de Oude Zenne krijgen de oevers een zachtere hellingsgraad en wordt overtollig slib geruimd.

Die wondere natuur wil het Sigmaplan bij de mensen brengen. Dorent zal men ook in de toekomst al wandelend, al fietsend of te paard kunnen beleven. Dwars door het gebied en over de dijken van de Oude Zenne lopen onverharde wandelpaden. Ruiters kunnen terecht op een aangepaste route. Het bestaande mountainbike pad door het Nelebroek blijft behouden. Er komen ook extra inspanningen om gemotoriseerde voertuigen te weren.

De werken in Dorent passen in het Sigmaplan, dat Vlaanderen beter beschermt tegen overstromingen en tegelijk waardevolle natuur langs de rivieren in ere herstelt. Verder rond de Dijlemonding, komen drie gecontroleerde overstromingsgebieden (GOG’s), zodat ook de regio rond de Zenne voldoende beschermd wordt tegen overstromingen. Die zullen bij extreem stormtij of zware neerslag het overvloedige water opvangen. Waar mogelijk combineren we die waterbuffers met unieke natuur of landbouw.

Gerelateerd nieuws

  • ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Omleiding voor fietsers en wandelaars door werken ‘aantakking Grote Laak aan Demer’

    15 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • vlnr: Hans Quaeyhaegens (projecleider DVW), Jan De Graef (Hamme), Lotte Peeters (burgemeester Hamme), Filip Boelaert (gedelegeerd bestuurder DVW), Hans De Schryver (projectleider ANB), Guy Bogaert-De Clercq (Hamme) en Jan Rosschaert (Hamme)
    Lees verder
    Persbericht

    Nieuw GOG-GGG De Bunt in Hamme klaar om water te bufferen bij stormtij

    14 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Bastenakkers in 2026, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Ringdijk Bastenakkers afgesloten door asfalteringswerken

    07 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Kalkense Meersen in 2026, ©Tijl De Meulemeester
    Lees verder
    Persbericht

    Natuurherstel is besmettelijk

    01 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Springtij, ©Jacky Launoy
    Lees verder
    Persbericht

    Zeespiegelstijging aan onze kust: wat betekent dit voor Vlaanderen en het Sigmaplan?

    22 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • TestWaterkering14sep26
    Lees verder
    Persbericht

    Mobiele waterkering in Antwerpen komt voor het eerst omhoog

    14 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Pikhaken, ©Iris Verelst
    Lees verder
    Persbericht

    Droogte maakt belang van wetlands opnieuw duidelijk

    7 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Lees verder
    Persbericht

    De Wandelende kaai: na meer dan een eeuw weer stabiel

    28 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
  • WetlandKalkenseMeersen
    Wetland, Kalkense Meersen, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Blust natte natuur het vuur?

    14 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
mail

Op de hoogte blijven?
Schrijf je nu in op de nieuwsbrief.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws over het Sigmaplan? Schrijf je dan in voor de digitale nieuwsbrief.

Schrijf me in voor de nieuwsbrief

help_outline

Nog vragen?
Contacteer ons.

Heb je nog een vraag of opmerking? Neem dan contact met ons op en we helpen je zo snel mogelijk verder.

Ga naar contact