Van Sint-Andries tot Nieuw Zuid, een update over de werken

In 2014 gingen de werken aan de Antwerpse Scheldekaaien van start aan de wijken Sint-Andries en Het Zuid. Intussen werd hier over een lengte van 1 kilometer de kaaimuur gestabiliseerd en kwam er reeds gedeeltelijk een hogere waterkering die versmolten is met het kaailandschap. Nu nemen we de Sint-Michielskaai onder handen. Ook aan Nieuw Zuid werd al een groot deel van de kaaimuur gestabiliseerd.

Werken aan Sint-Michielskaai

Van 2014 tot 2019 ondergingen de Scheldekaaien ter hoogte van de wijken Sint-Andries en Het Zuid al een hele metamorfose. Wat vroeger een verwaarloosde parking was, werd omgetoverd tot een flaneerzone die de stad bovendien beschermt tegen overstromingen van de Schelde. Het indrukwekkende project won zelfs de prestigieuze Prijs Publieke Ruimte 2020 van Infopunt Publieke Ruimte.

Vorig jaar begonnen we aan de stabilisatiewerken ter hoogte van de Sint-Michielskaai. Die zullen tegen eind dit jaar klaar zijn. Intussen wordt de laatste hand gelegd aan het definitief ontwerp van de waterkering en het openbaar domein. Het middeleeuwse Sint-Michielsbastion wordt geïntegreerd in het nieuwe openbaar domein en zal zichtbaar gemaakt worden via een helling in de overstroombare zone die onder het niveau van de kaaivlakte duikt.

Eind dit jaar starten ook de werken aan de Plantinkaai. Het definitieve ontwerp daarvoor zit in een vergevorderde fase. Na de stabilisatiewerken, die ongeveer 1.5 jaar gaan duren, is de zone Sint-Andries en Zuid volledig voorzien van een stabiele kaaimuur, klaar voor de toekomst. Daarna kunnen ook hier werken voor een nieuwe waterkering en openbaar domein opgestart worden.

Nieuw Zuid grotendeels gestabiliseerd

In de zone Nieuw Zuid loopt de kaaimuur van de Zuidersluis aan de De Gerlachekaai tot de fietstunnel van de Kennedytunnel aan de D’Herbouvillekaai.

Deze kaaimuur had grote veiligheidsproblemen, maar is intussen voor een groot stuk gestabiliseerd. Enkel nog een stukje kaaimuur richting de Kennedytunnel moeten we nog aanpakken. Daar starten we ten laatste deze zomer nog aan. Wat er dit jaar nog verder op de planning staat? Een definitief ontwerp van het openbaar domein.

Gerelateerd nieuws

  • ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Omleiding voor fietsers en wandelaars door werken ‘aantakking Grote Laak aan Demer’

    15 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • vlnr: Hans Quaeyhaegens (projecleider DVW), Jan De Graef (Hamme), Lotte Peeters (burgemeester Hamme), Filip Boelaert (gedelegeerd bestuurder DVW), Hans De Schryver (projectleider ANB), Guy Bogaert-De Clercq (Hamme) en Jan Rosschaert (Hamme)
    Lees verder
    Persbericht

    Nieuw GOG-GGG De Bunt in Hamme klaar om water te bufferen bij stormtij

    14 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Bastenakkers in 2026, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Ringdijk Bastenakkers afgesloten door asfalteringswerken

    07 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Kalkense Meersen in 2026, ©Tijl De Meulemeester
    Lees verder
    Persbericht

    Natuurherstel is besmettelijk

    01 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Springtij, ©Jacky Launoy
    Lees verder
    Persbericht

    Zeespiegelstijging aan onze kust: wat betekent dit voor Vlaanderen en het Sigmaplan?

    22 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • TestWaterkering14sep26
    Lees verder
    Persbericht

    Mobiele waterkering in Antwerpen komt voor het eerst omhoog

    14 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Pikhaken, ©Iris Verelst
    Lees verder
    Persbericht

    Droogte maakt belang van wetlands opnieuw duidelijk

    7 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Lees verder
    Persbericht

    De Wandelende kaai: na meer dan een eeuw weer stabiel

    28 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
  • WetlandKalkenseMeersen
    Wetland, Kalkense Meersen, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Blust natte natuur het vuur?

    14 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
mail

Op de hoogte blijven?
Schrijf je nu in op de nieuwsbrief.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws over het Sigmaplan? Schrijf je dan in voor de digitale nieuwsbrief.

Schrijf me in voor de nieuwsbrief

help_outline

Nog vragen?
Contacteer ons.

Heb je nog een vraag of opmerking? Neem dan contact met ons op en we helpen je zo snel mogelijk verder.

Ga naar contact