Ook de oude meanders van de Demer kregen een nieuw leven. Ter hoogte van de Hamerstraat zijn drie meanders opnieuw aangesloten op de rivier. De zuidelijke meander is nu de nieuwe hoofdgeul van de Demer en toegankelijk voor peddelsporters. De twee noordelijke meanders krijgen minder water en vormen een rustig en geschikt leefgebied voor vissen en amfibieën. Die zones blijven afgesloten voor recreatie.
In Zichem, ter hoogte van de Hemmekes, hebben we de Demerdijk op de rechteroever over een lengte van 80 meter verlaagd. Dat maakt het mogelijk om bij hoge waterstanden – zoals in januari 2025 – overtollig Demerwater op te vangen in Kloosterbeemden. Via de Hulpe en de Leigracht stroomt dat water daarna vertraagd terug naar de Demer, waardoor piekafvoeren getemperd worden.
Om het rietmoeras alle kansen te geven, zijn we in het najaar gestart met het rooien van een deel van de populierenaanplanten.
Tot slot werken we momenteel aan de afwerking van een nieuwe dienstweg langs de zuidelijke meander. Die vormt straks een nieuwe fiets- en wandelverbinding tussen Zichem en Testelt via de linkeroever van de Demer. De verbinding langs de rechteroever is niet meer mogelijk. Later dit jaar komt er op de rechteroever in het oostelijk deel van Kloosterbeemden ook nog een gloednieuw vlonderpad.