Nieuwe fase in aanleg gecontroleerd overstromingsgebied Bastenakkers

Werken gestart voor bouw van ringdijk en overloopdijk 

De werken aan het gecontroleerd overstromingsgebied Bastenakkers, op de grens tussen Wetteren en Destelbergen, gaan een nieuwe fase in. Op donderdag 5 december, starten aannemer Ghent Dredging en onderaannemer Clarisse met een beperkte ontbossing voor de bouw van de nieuwe ringdijk en overloopdijk. Tegelijk gaan de werken aan de uitwateringssluis verder. Deze sluis zal ervoor zorgen dat het opgevangen water gecontroleerd kan terugstromen naar de Schelde. De aanleg van Bastenakkers kadert binnen het Sigmaplan voor een overstromingsveiliger Vlaanderen.

Bastenakkers2024
Bastenakkers in 2024, ©Vilda

De ontbossing – nodig om het gecontroleerd overstromingsgebied te kunnen aanleggen – markeert de start van een reeks ingrijpende werken. Vanaf volgend jaar wordt een aanlegplaats gebouwd om grond aan te voeren, begint de opbouw van de ringdijk met eerder gestockeerde grond, en wordt de ringgracht uitgegraven. Vanaf 2026 staat de aanleg van de overloopdijk op de agenda. Eind 2027 zouden alle werken rond moeten zijn.

Een gecontroleerd overstromingsgebied (GOG) zoals Bastenakkers vangt bij extreme weersomstandigheden rivierwater op en helpt zo wateroverlast te voorkomen. Eerst zal de aannemer landinwaarts een nieuwe ringdijk aanleggen. Deze dijk beschermt de omliggende regio tegen overstromingen bij stormtij. Daarna volgt de bouw van twee uitwateringssluizen in de rivierdijk en wordt de bestaande dijk een halve meter verlaagd. Bij uitzonderlijk hoge waterstanden stroomt het rivierwater over de overloopdijk het gebied binnen. Als het waterpeil in de Schelde weer daalt, stroomt het water via de uitwateringssluizen terug naar de rivier. Binnen het overstromingsgebied stuurt een grachtenstelsel het water de goede kant op, richting de sluizen.

Bastenakkers zal enkel bij extreem zware stormen – statistisch eens in de 50 jaar – in werking treden om water te bufferen. Omdat het gebied zo zelden onder water staat, blijft landbouw gewoon mogelijk. Bij schade door overstromingen ontvangen de lokale landbouwers een vergoeding.

Het Sigmaplan, uitgevoerd door De Vlaamse Waterweg nv en het Agentschap voor Natuur en Bos, heeft een dubbel doel: Vlaanderen beter beschermen tegen overstromingen van de Schelde en haar zijrivieren én de waardevolle Scheldenatuur een boost geven. 

Image

Gerelateerd nieuws

  • ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Omleiding voor fietsers en wandelaars door werken ‘aantakking Grote Laak aan Demer’

    15 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • vlnr: Hans Quaeyhaegens (projecleider DVW), Jan De Graef (Hamme), Lotte Peeters (burgemeester Hamme), Filip Boelaert (gedelegeerd bestuurder DVW), Hans De Schryver (projectleider ANB), Guy Bogaert-De Clercq (Hamme) en Jan Rosschaert (Hamme)
    Lees verder
    Persbericht

    Nieuw GOG-GGG De Bunt in Hamme klaar om water te bufferen bij stormtij

    14 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Bastenakkers in 2026, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Ringdijk Bastenakkers afgesloten door asfalteringswerken

    07 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Kalkense Meersen in 2026, ©Tijl De Meulemeester
    Lees verder
    Persbericht

    Natuurherstel is besmettelijk

    01 oktober 2026

    Lees verder Lees verder
  • Springtij, ©Jacky Launoy
    Lees verder
    Persbericht

    Zeespiegelstijging aan onze kust: wat betekent dit voor Vlaanderen en het Sigmaplan?

    22 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • TestWaterkering14sep26
    Lees verder
    Persbericht

    Mobiele waterkering in Antwerpen komt voor het eerst omhoog

    14 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Pikhaken, ©Iris Verelst
    Lees verder
    Persbericht

    Droogte maakt belang van wetlands opnieuw duidelijk

    7 september 2026

    Lees verder Lees verder
  • Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Wandelende kaai gestabiliseerd, ©DVW
    Lees verder
    Persbericht

    De Wandelende kaai: na meer dan een eeuw weer stabiel

    28 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
  • WetlandKalkenseMeersen
    Wetland, Kalkense Meersen, ©Vilda
    Lees verder
    Persbericht

    Blust natte natuur het vuur?

    14 augustus 2026

    Lees verder Lees verder
mail

Op de hoogte blijven?
Schrijf je nu in op de nieuwsbrief.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws over het Sigmaplan? Schrijf je dan in voor de digitale nieuwsbrief.

Schrijf me in voor de nieuwsbrief

help_outline

Nog vragen?
Contacteer ons.

Heb je nog een vraag of opmerking? Neem dan contact met ons op en we helpen je zo snel mogelijk verder.

Ga naar contact